Piątek, 1 grudnia 2023 roku
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Witamy na stronie Rzymskokatolickiej Parafii św. Marka Ewangelisty w Łomiankach Dąbrowie.

BIELANKI


Bielanki to wspólnota parafialna, skupiająca dziewczęta. Można do niej należeć już od przedszkola i pozostać na zawsze, choć przeznaczona jest głównie dla dziewcząt ze szkoły podstawowej.
Każde grono bielanek powinno mieć co najmniej jedną animatorkę. W niedziele bielanki służą na Mszy Świętej. Ich zadaniem jest też uczestnictwo w ważnych uroczystościach kościelnych, na przykład dziewczęta należące do tej wspólnoty sypią kwiaty podczas procesji w uroczystość Bożego Ciała.
Bielanką może zostać każda dziewczynka - wystarczą tylko dobre chęci.


FORMACJA
Formacja bielanek polega na uczestnictwie w cotygodniowych spotkaniach, na których najważniejszymi elementami są modlitwa i odkrywanie treści Ewangelii przez zabawę i pracę w grupach. We wspólnocie bielanek posługa dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj od okresu kandydatury. Kandydatką zostaje się automatycznie lub dopiero po specjalnym błogosławieństwie na uroczystej Mszy Świętej Kandydatki, które przystąpiły już do pierwszej Komunii świętej oraz systematycznie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, mogą otrzymać promocję na bielanki.


FUNKCJE
Bielanki spełniają w parafii różne funkcje. Ubogacają niedzielne Msze Święte dla dzieci, czytając czytania, śpiewając psalm i uczestnicząc w procesji z darami ołtarza. Biorą też czynny udział w różnego rodzaju procesjach, między innymi sypiąc kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, niosąc poduszki i feretrony. Poza tym ich rolą jest pomaganie w kościele parafialnym, n.p. pomagają przy przygotowywaniu dekoracji w kościele. W życiu codziennym bielanki próbują gorliwie się modlić i pomagać innym.

PATRONKI
Patronkami bielanek są Najświętsza Maryja Panna i św. Maria Goretti.Od 22 grudnia 2006 roku odwiedziło nas:  licznikliczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik osób.               Opracowanie strony: Michał Markowski © 2006-2023
   Info o tobie: IP: 18.206.12.157 Przegladarka: inna, System operacyjny: inny. Strona korzysta z plików cookies - polityka prywatności
Do gory!