Piątek, 1 grudnia 2023 roku
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Witamy na stronie Rzymskokatolickiej Parafii św. Marka Ewangelisty w Łomiankach Dąbrowie.

Projekt Ewangeliarz
Informacje
Ile osób będzie przepisywało Ewangelię wg św. Marka?
Około 35! Ewangelia napisana przed wiekami przez Patrona naszej Parafii jest najkrótszą z wszystkich czterech Ewangelii kanonicznych. Składa się zaledwie z 16 rozdziałów. Dlatego też grupa  osób tworzących Ewangeliarz nie może być zbyt duża.

Jak wybierzemy osoby, które przepiszą Ewangeliarz?
Nie wybierzemy! Te osoby „wybiorą się same”… ;) Wszystkich zainteresowanych przepisywaniem księgi prosimy, aby najpóźniej do soboty przed Niedzielą Palmową (tj. do dnia 19 marca br.) pozostawić w zakrystii kartkę z własnoręcznie napisanym (uncjałą!) tekstem modlitwy Ojcze nasz lub co najmniej kilkoma zdaniami tej modlitwy. Na kartce, dla ułatwienia zadania, można ołówkiem wykonać sobie szereg delikatnych linii, tak by pismo było proste. Na wykonanym ćwiczeniu proszę dodać informacje dotyczące osoby, która wykonała napis (imię i nazwisko, nr telefonu komórkowego lub e-mail), tak by Zespół koordynujący projekt mógł stworzyć listę „skrybów” i kontaktować się z nimi.

A co z osobą, która mimo szczerych chęci nie opanuje kaligrafii?
Taka osoba będzie nam bardzo potrzebna! Jeśli przynajmniej 30 osób opanuje sztukę pisania i wykonanie Ewangeliarza stanie się realne, to osoby, które nie opanują pisania uncjałą będą nam bardzo potrzebne do wykonania innych czynności! Na razie nie zdradzamy jednak jakich!

Kiedy rozpoczniemy prace nad samym Ewangeliarzem?
Najszybciej jak się da. Zakładamy, że po Świętach Wielkanocnych przystąpimy już do przepisywania tekstu Ewangelii św. Marka „na czysto”. Każdy z zainteresowanych otrzyma określony (niewielki!) fragment tekstu Ewangelii do przepisania. Otrzyma także szczegółowe instrukcje, a przede wszystkim materiały pisarskie: specjalny papier, odpowiedni tusz i właściwie dobraną stalówkę.

Jak długo mają trwać prace nad wykonaniem Ewangeliarza?
Byłoby wspaniale gdybyśmy mogli skończyć go przed tegorocznymi wakacjami. Przepisany na kartach tekst chcemy również pięknie ozdobić, a następnie oddać wszystko do introligatora, aby zszyć wszystkie karty razem i oprawić w godną Ewangeliarza, zdobioną „szatę”.

W jakim sensie Ewangeliarz będzie „pamiątką po nas”?
Na końcu Ewangeliarza sporządzimy odrębną kartę, na której zapisane zostaną imiona i nazwiska wszystkich osób, które wezmą udział w projekcie. – „Wszystkich osób” znaczy nie tylko tych, którzy będą przepisywali sam tekst Ewangelii, ale także tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynią się do powstania Ewangeliarza!

Gdzie będzie umieszczony Ewangeliarz?
Ręcznie pisany, oprawiony i ozdobiony Ewangeliarz Parafii św. Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej najpierw uroczyście przeniesiemy do nowej świątyni. W niej zaś przygotujemy godne miejsce na jego przechowywanie. Z pewnością będzie to część kościoła, którą nazywamy prezbiterium. Jest ta przestrzeń, w której kapłan (w towarzystwie służby liturgicznej) sprawuje Eucharystię. Być może uda nam się umieścić Ewangeliarz bezpośrednio przy tabernakulum albo wręcz na nim. Gdyby doszło to do skutku wówczas osiągnęlibyśmy to, co praktykowane było w Kościele katolickim od samych początków jego istnienia. Znane są nam bowiem przekazy starożytnych pisarzy chrześcijańskich (jak np. św. Paulin z Noli, IV wiek), według których zwoje Pisma Świętego przechowywano w tabernakulum, razem z Najświętszym Ciałem i Krwią Pańską. Ta kwestia pozostaje jednak na razie otwarta gdyż musimy najpierw sporządzić projekt tabernakulum, przedstawić go wykonawcy i porozmawiać z nim czy – a jeśli jak, to w jaki sposób – możliwe byłoby umieszczenie Ewangeliarza np. w drzwiczkach tabernakulum.Od 22 grudnia 2006 roku odwiedziło nas:  licznikliczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik osób.               Opracowanie strony: Michał Markowski © 2006-2023
   Info o tobie: IP: 18.206.12.157 Przegladarka: inna, System operacyjny: inny. Strona korzysta z plików cookies - polityka prywatności
Do gory!