Piątek, 1 grudnia 2023 roku
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Witamy na stronie Rzymskokatolickiej Parafii św. Marka Ewangelisty w Łomiankach Dąbrowie.

Projekt Ewangeliarz
O projekcje
Drodzy Parafianie i Miłośnicy Parafii pw. św. Marka Ewangelisty
w Dąbrowie Leśnej – Łomiankach
,

dzięki Waszej wielkoduszności i hojności oraz wysiłkom ks. Kanonika Proboszcza Andrzeja Kostrzębskiego coraz bardziej zbliżamy się do upragnionego dnia inauguracji kultu Bożego w nowej świątyni. Chcemy do tego momentu godnie się przygotować pod względem duchowym. Chcemy także wnieść do nowego kościoła bardzo osobiste „wiano”, które byłoby jednocześnie pamiątką naszego pokolenia dla następnych pokoleń wiernych naszej Parafii. Możemy to uczynić np. przygotowując wspólnie Ewangeliarz, czyli księgę liturgiczną, z której czyta się podczas Mszy św. kolejne fragmenty Ewangelii.

W dobie komputerów i drukarek, w czasach kiedy słowo Boże i ludzie przeżywa „inflację”, chcemy wspólnie pochylić się nad kolejnymi stronicami Ewangelii, by je własnoręcznie przepisać, tak jak działo się to przez całe wieki chrześcijaństwa w Polsce i na świecie. Znane nam są przecież rozmaite starożytne kodeksy i rękopisy Pisma Świętego przechowywane w licznych archiwach i muzeach świata. Z pewnością znany jest nam wszystkim słynny Codex Aureus Gnesnensis, czyli Złoty Kodeks Gnieźnieński – najstarszy na ziemiach polskich egzemplarz Ewangeliarza, pochodzący z VIII w. po Chr. Nawiązując do tej przepięknej i niezmiernie bogatej tradycji przepisywania Pisma Świętego dla celów liturgicznych chcemy przygotować własny Ewangeliarz Parafii pw. św. Marka w Dąbrowie Leśnej.

Niegdyś Pismo Święte przepisywano w skryptoriach, specjalnych warsztatach pisarskich, w monastyrach i klasztorach. Dziś, kiedy umiejętność czytania i pisania stały się powszechne, nie trzeba już zamawiać wykonanie Ewangeliarza u specjalistów. Chcąc jednak, by sporządzona przez nas księga liturgiczna spełniała określone wymogi (by była schludna i czytelna; by przetrwała lat co najmniej 50 a może nawet 100; by można ją było używać podczas liturgii, na każdej ważniejszej uroczystości kościelnej itd.) trzeba było stworzyć najpierw zespół kompetentnych osób, które pomogą nam wykonać to pamiątkowe dzieło. Zespół ten pracuje już nad projektem od kilku miesięcy.

Aktualnie przystępujemy do stworzenia grupy osób, które chciałyby się włączyć w nasz pomysł i projekt. Warunki uczestnictwa w projekcie są stosunkowo proste i nie wiążą się praktycznie z żadnymi kosztami, nie licząc czasu spędzonego na ćwiczeniu pisania i samym przepisywaniu tekstu. W najbliższym czasie (do Niedzieli Palmowej br.) chcemy spośród zainteresowanych naszym projektem Parafian i Miłośników naszej Parafii wyłonić około 35 osób, które podejmą radość i trud przepisania Ewangelii według św. Marka. A ma to być przepisywanie nie „byle jakie”, ale specjalne, piękne, godne Słowa Bożego i ludzi, którzy je przepisują. Przepiszemy tekst Ewangelii posługując się…, kaligrafią, a ściślej rzecz biorąc uncjałą. Dla przestraszonych od razu dodaję: jest to bardzo prosty sposób pisania! Wymaga on jednak trochę ćwiczenia.

Serdecznie zapraszam wszystkich Parafian i Miłośników Parafii św. Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej do udziału w naszym projekcie!

Ks. Mirosław JasinskiOd 22 grudnia 2006 roku odwiedziło nas:  licznikliczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik osób.               Opracowanie strony: Michał Markowski © 2006-2023
   Info o tobie: IP: 18.206.12.157 Przegladarka: inna, System operacyjny: inny. Strona korzysta z plików cookies - polityka prywatności
Do gory!